Pomodoro Tekniği

Bu gönderiyi sende paylaş

Pomodoro Tekniği nedir? Ne zaman ve kim tarafından geliştirilmiştir? Kullanımı için ne gereklidir? Nasıl uygulanmaktadır? Uygulanışında nelere dikkat edilmelidir? Ne fayda sağlamaktadır?
Pomodoro zaman yönetimi için kullanılan ve verimliliği arttıran bir tekniktir. Pomodoro, Cirillo tarafından 1980li yıllarda geliştirilen bir tekniktir. Pomodoro tekniğinin kullanımı için günlük çalışma listesi ve saat/pomodoro uygulamasına sahip olunması gerekmektedir. Uygulanmasında 25 dakika zaman dilimi ayarlanmaktadır ve o sürede sadece o işe odaklanılmalıdır, bitiminde ise 5 dakika ara verilmektedir. Çalışma süresi toplamda 60 dakikaya ulaştığında da dinlenme ihtiyacına göre 15-30 dakika aralığında uzun mola verilmektedir ve mola ardından aynı yöntem tekrar edilmektedir. Odaklanma süresine bağlı olarak her çalışma periyodu daha uzun veya daha kısa olabilmektedir lakin ideal süre 25 dakikadır. Bu 25 dakikalık periyotlar boyunca ilgiyi dağıtacak herhangi bir durum olmamasına dikkat edilmeli ve odaklanılması gereken husus dışında farklı durumlara yer verilmemelidir.
Pomodoro, kısa süreli dinlenmelerle zihnin rahatılmasını ve çalışırken de daha fazla odaklanması sağlamaktadır. Birçok insanda odaklanmayı ve verimi arttırmaktadır. Yapılan bir ankete göre Pomodoro tekniği ile yapılan çalışmaların daha verimli olduğu ve zamandan tasarruf sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.

İlginizi çekebilecek bir kaç haberimiz

Referanslı İşe Alım Talimatı

Referanslı işe alım talimatı, bir işverenin veya insan kaynakları departmanının, bir adayın işe alınmasını düşündüğü durumda, adayın referanslarını nasıl kontrol edeceğini ve değerlendireceğini belirten bir

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Birlikte Yapabiliriz