ETKİLİ LİNKEDIN KULLANIMI: İŞ ARAMA YÖNTEMLERİ

Bu gönderiyi sende paylaş

 

Kullanıcıları için iş arama platformu olan ve çoğunlukla profesyonel ağ etkileşimi sağlaması ile bilinen LinkedIn, kariyer odaklı sosyal medya mecraları arasında en popüler olanlardan biridir. Bu yazıda iş arayışı olan kullanıcılar için pratik yöntemler ile etkili LinkedIn profili oluşturup sonrasında iş bulmak için hangi önemli adımları izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

 

  • İlk olarak iş arama sürecinde en önemli adım olan profilinizi tamamlamanız Profilinizde doğru ve güncel bilgileri sağladığınızdan emin olun. Eğitim geçmişi, iş deneyimi, yetenekler, projeler, sertifikalar ve diğer ilgili bilgileri ekleyin. Ayrıca profesyonel bir profil fotoğrafı kullanmanız çok önemlidir. Profilinizin sizin özgeçmişiniz olduğunu unutmayın!

 

  • Arayışında olduğunu iş ile ilgili şirketleri, sektörleri ve o şirketlerde çalışan kişileri takip edin. Böylece sektördeki son gelişmeleri ve şirketlerin iş ilanlarını daha iyi takip edebilirsiniz.

 

  • LinkedIn, birçok yönden iş ilanlarına erişim sağlamanıza yardımcı olan bir platformdur. İş arama sekmesi ile arama filtrelerini kullanarak ilgilendiğiniz pozisyonları ve yerleri belirleyebilirsiniz. Ayrıca, ilgilendiğiniz şirketlerin sayfasını ziyaret ederek, o şirketin iş ilanlarını da takip edebilirsiniz.

 

  • LinkedIn’de bağlantı kurarak etkileşimi arttırmak çok önemlidir. Bunun için profilinizi oluşturduktan sonra, alanınızla ilgili kişileri ekleyerek 500 bağlantıyı geçip Yıldız Profil olmaya özen gösterin. Kurduğunuz bağlantılar iş bulma sürecinde size yardımcı olabilir. Bağlantılarınızın aracılığıyla potansiyel iş fırsatlarına erişebilir, referanslar sağlayabilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

 

  • Etkileşimi arttırmak ve iş bulma sürecinizi kolaylaştırmak adına profesyonel içerikler paylaşarak sektördeki diğer profesyonellerle etkileşimde bulunabilirsiniz. Alanınızla ilgili kendi düşüncelerinizi, deneyimlerinizi ve bilgi birikiminizi paylaşarak kendinizi işverenlere veya iş arkadaşlarına gösterebilirsiniz.

 

Son olarak; bağlantı kurduğunuz kişilerin alanınızla ilgili işe alım yapan kişiler olmasına ve onlarla iletişime geçmeye özen gösterin. Ne istediğinizi bilmeniz ve bu doğrultuda işe alım ekibi ile profesyonel bir dil ile iletişime geçmeniz çok önemlidir. Bu adımları takip ederek LinkedIn üzerinden iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bir kaç haberimiz

Referanslı İşe Alım Talimatı

Referanslı işe alım talimatı, bir işverenin veya insan kaynakları departmanının, bir adayın işe alınmasını düşündüğü durumda, adayın referanslarını nasıl kontrol edeceğini ve değerlendireceğini belirten bir

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Birlikte Yapabiliriz